List od dyrektora studia : Spojrzenie na 2022 i przyszłość ESO

ZOS_Kevin
ZOS_Kevin
admin
22z8rnxuv6rx.jpg

Przeczytajcie list od dyrektora studia ZeniMax Online Studios, Matta Firora. Matt opowiada o kolejnym ważnym roku dla The Elder Scrolls Online i o przyszłości gry.

Zbliża się koniec roku 2022, a więc po raz kolejny dzielę się przemyśleniami na temat obecnego stanu ESO i czego możemy się spodziewać w nowym roku. W 2023 w ESO pojawi się kolejny niesamowity rozdział, a także długo wyczekiwane zmiany odnośnie rodzajów zawartości, które będziemy dostarczać. Całość w dużym stopniu opierać się będzie o uwagi, które otrzymujemy od was.

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, pomówmy o końcu roku 2022 i zwieńczeniu fabuły Dziedzictwa Bretonów. Z przyjemnością przywitaliśmy miliony nowych graczy w ESO, którzy dołączyli do nas w trakcie roku 2022. Pojawiły się też dwie nowe wersje językowe – hiszpańska i uproszczona chińska. Powróciliśmy też do imprez z udziałem graczy – ESO Tavern zorganizowana w Niemczech w sierpniu była niesamowita i pełna atrakcji. To był świetny rok, w którym znów mogliśmy podróżować i spotykać się z wami osobiście! 

Nie mogę nie wspomnieć o problemach z 36. aktualizacją, która pojawiła się w listopadzie. Wprowadziła ona zdecydowanie zbyt wiele błędów i niedociągnięć, a nawet kiedy piszę te słowa, producenci wciąż namierzają problemy dotyczące blokowania w systemie walki. Uwierzcie mi, mnie również bardzo martwią te niedociągnięcia i zamierzamy przeprowadzić zmiany w działaniu zespołu producenckiego, aby upewnić się, że tego typu sytuacje będą jak najrzadsze. Przy starzejącym się fundamencie kodu (w tej chwili doszliśmy do 26 milionów linijek programu... naprawdę!) trudno jest zachować stuprocentową skuteczność, ale wiemy, że wszystko powinno działać znacznie, znacznie lepiej.

Przyszłość ESO
Ogólnie rzecz biorąc, w ESO mamy dwa rodzaje zawartości. Część jest tworzona ręcznie – to na przykład zadania, historie i rzeczy, które robi się daną postacią tylko raz; a część to systemy, czyli aktywności generalnie powtarzalne, takie jak PvP, lochy, Triale, Housing (domostwa), codzienne Crafting Writs itp. Zawsze mieliśmy mieszankę tych dwóch rodzajów zawartości, ale jeśli chodzi o roboczogodziny zespołu producenckiego, większość czasu poświęcana jest na zawartość związaną z zadaniami.

Jak już wspomniałem powyżej, ważną informacją na rok 2023 jest fakt, że w oparciu o uwagi większości społeczności, doszliśmy do punktu, w którym przyjrzeliśmy się bliżej wyważeniu pomiędzy ręcznie tworzoną , jednorazową fabułą a powtarzalnymi aktywnościami w grze.

ESO to gigantyczna produkcja, zawierająca mnóstwo stref, zadań i systemów. Od roku 2015, co roku tworzyliśmy około 40 godzin zawartości kreowanej ręcznie, a do tego mnóstwo lochów i nowych systemów, takich jak One Tamriel, złodziejstwo, zabójstwa, Companions (towarzysze), Tales of Tribute, Antiquities (antyki), Crafting Writs (rzemiosło), Housing (domostwa), personalizacja graficzna postaci, areny solo/grupowe, Battlegrounds PVP i wiele więcej.

Obecnie mamy setki i setki (i setki!) godzin zawartości związanej z zadaniami, mniej więcej tyle co w czterech czy pięciu zwykłych grach RPG. Doszły nas słuchy od graczy, że sama liczba stref, historii i postaci jest nieco przytłaczająca. Z drugiej strony, nasi doświadczeni gracze, wciąż czekają na więcej zawartości, w którą można zagrać wiele razy. Słyszymy od nich, że chcieliby zobaczyć zawartość, którą mogliby się cieszyć przez wiele lat – taką, która wykorzystuje już istniejące strefy i jedynie dodaje do nich nowe elementy. Najbardziej pożądane są takie dodatki, które wprowadzają nowe systemy rozgrywki.  

Czas na rok 2023
 Biorąc pod uwagę powyższe, w 2023 odejdziemy od systemu „całorocznych przygód” czyli 12-miesięcznych wątków fabularnych, które tworzyliśmy od czasu Sezonu Smoka w roku 2019. Formuła ta chyba nieco się wyczerpała i nadszedł czas, aby stworzyć nową i interesującą zawartość, o której i tak myśleliśmy od wielu lat. Będziemy mogli wrócić do rozległych wątków fabularnych, które rozgrywają się w kilku rozdziałach. Ta całoroczna strategia była dużym sukcesem i przełożyła się na ogromną popularność ESO, ale po czterech latach coraz częściej napotykamy na granice tego, co jesteśmy w stanie osiągnąć.

Poniżej znajdziecie harmonogram zawartości na 2023. Zwróćcie uwagę, że pierwsza część roku pozostaje generalnie niezmieniona, ale w drugiej połowie wprowadzimy aktualizacje usuwające błędy i poprawiające istniejące funkcje. Wprowadzimy też dodatek poświęcony dużemu, nowemu systemowi wsparcia.
  • I kwartał : DLC z lochami.
  • II kwartał: Pełny R ozdział w czerwcu. Rozdział ESO w roku 2023 będzie kompletną fabułą: możliwe będzie rozegranie go w całości bez podzielonego wątku, kontynuowanego w dalszej części roku. W ten sposób wrócimy do większych/lepszych i bardziej szczegółowych rozdziałów. Jesteśmy BARDZO podekscytowani przyszłorocznym Rozdziałem, ale więcej szczegółów ujawnimy dopiero podczas globalnego ogłoszenia, w styczniu. Jedna wskazówka: będzie to część pierwsza wieloletniego wątku fabularnego i będzie zawierała jedną z najczęściej oczekiwanych nowych funkcji.
  • III kwartał: Koncentrujemy się na ulepszeniach istniejących funkcji i poprawkach błędów.
  • IV kwartał: Zamiast standardowego DLC ze strefą, wprowadzimy nowy system. Obecnie pracujemy nad jego koncepcją i projektem. Więcej informacji ujawnimy podczas globalnego ogłoszenia na początku przyszłego roku.

Patrząc wstecz, na ewolucję ESO od roku 2014, wiecie już, że często robimy spore przemeblowania, próbujemy nowych rzeczy i dokonujemy potrzebnych zmian. Będziemy więc bacznie obserwować, jak przyjęty został nowy harmonogram – zarówno przez zespół producencki, jak i społeczność. Jeśli okaże się, że trzeba dokonać jakichś zmian, na pewno je wprowadzimy.

Aktualizacje sprzętu i serwerów
Kończymy właśnie ulepszanie i wymianę całego sprzętu w centrum danych ESO. Była ona znacząco opóźniona przez globalne spowolnienie jeśli chodzi o produkcję sprzętu komputerowego. Kiedy już ją zakończymy, serwery i infrastruktura ESO będą znacznie bardziej niezawodne, tak jak widać to choćby w przypadku jednego, zaktualizowanego już serwera (PC w Ameryce Północnej). Na pewno możecie liczyć też na zwiększenie wydajności.

Niemal cały sprzęt powinien zostać dostarczony i zamontowany do końca grudnia, a później potrzebować będziemy miesiąca-dwóch, aby wszystko zainstalować i przetestować. Wtedy też dokonamy zmiany na nowy sprzęt. Zwróćcie uwagę, że priorytet otrzymają wszystkie trzy serwery z centrum danych EU, a następnie wrócimy do centrum danych NA, aby dokończyć przenosiny serwerów Xbox i PlayStation. Fakt, że trwa to tak długo, jest dla nas równie frustrujący, co dla was, ale mamy nadzieję, że całość będzie gotowa dla wszystkich graczy pod koniec lutego lub w marcu 2023 r.

Tak jak wspomnieliśmy jakiś miesiąc temu, wciąż pracujemy nad procedurami wielowątkowymi. Dla przypomnienia, ta inicjatywa ma przełożyć się na lepsze ogólne działanie serwerów. Zgodnie z naszym ogłoszeniem, zmiany te będą wprowadzane przez cały rok 2023, począwszy od rozdziału w II kwartale. O postępach będziemy informować w informacjach o aktualizacjach.

Zloty fanów ESO w 2023
Od wielu lat chcieliśmy zorganizować duży zlot fanów ESO z Ameryki Północnej i z przyjemnością mogę ogłosić, że wiosną gdzieś w Stanach Zjednoczonych dojdzie do takiego właśnie zlotu. Czekajcie na szczegóły, ale możecie się spodziewać możliwości zagrania w nowy rozdział, obejrzenia prezentacji zespołów producenckiego i społeczności oraz oczywiście spotkać się z innymi graczami w ESO. Zdecydowanie czekamy na północnoamerykańskich fanów, aby stawili się osobiście! I oczywiście zobaczymy się ponownie z naszą europejską społecznością podczas sierpniowej ESO Tavern w Niemczech . Tutaj również prosimy, żebyście poczekali na więcej szczegółów.

Jak widzicie, mamy ambitne plany, jeśli chodzi o przyszłość ESO, i nie możemy się już doczekać, kiedy podzielimy się dalszymi informacjami na temat nowości w Tamriel w roku 2023 i jeszcze później. Jak zawsze, bardzo dziękuję całej społeczności ESO za jej wkład w ciągłą ewolucję The Elder Scrolls Online. Wasza pasja do gry, jej świata i historii, inspiruje nas, producentów. Jesteśmy przekonani, że Tamriel w drugiej erze nie byłoby takie samo bez waszych postaci, społeczności i oczywiście uwag. Niech kolejny rok w The Elder Scrolls Online będzie bardzo ekscytujący – do zobaczenia w Tamriel!
Edited by ZOS_Kevin on 12 December 2022 17:13
Forum Manager for ZeniMax Online Studio and Elder Scrolls Online
Dev Tracker | Service Alerts | ESO Twitter
Staff Post
This discussion has been closed.