Studio Director'dan Mektup: 2022 Değerlendirmesi ve ESO'nun Geleceği

ZOS_Kevin
ZOS_Kevin
admin
4ckqnnic2yc1.jpg

ZeniMax Online Studios'da Studio Director Matt Firor'dan sizlere gelen, bu yılın The Elder Scrolls Online için büyük bir yıl olmasından ve oyunun geleceğinden bahseden mektubu okuyun.

2022 yılının sonuna yaklaşırken ESO'nun mevcut durumu ve önümüzdeki yıl neler olacağı hakkında düşüncelerimizi paylaşma vakti geldi. 2023 yılında yeni bir ESO Bölümü ve gelecek yeni içeriklerde topluluğun geribildirimlerine kulak vererek getirdiğimiz, uzun süredir istenen değişiklikler göreceksiniz.

Detaylara inmeden önce hatırlayalım, Breton Efsanesi hikâyesiyle birlikte 2022'yi geride bıraktık. 2022'de bize katılan milyonlarca yeni ESO oyuncusunu aramızda görmekten büyük mutluluk duyduk. Ayrıca bu yıl İspanyolca ve Basitleştirilmiş Çince olmak üzere iki dilde yerelleştirme seçeneği ekledik. Sonrasında ise ağustosta Almanya'daki ESO Tavernası'nda olduğu gibi yüz yüze etkinliklere odaklandık. Tekrar seyahat edebilip toplulukla yüz yüze buluşarak ve bir araya gelerek birlikte harika bir yıl geçirmiş olduk!

Geçtiğimiz kasım ayında çıkan 36. Güncelleme'deki sorunlardan bahsetmesem olmazdı. Bu güncelleme ile birçok sorun ve hatanın ortaya çıktığının farkındayız ve ben bu yazıyı kaleme alırken bile savaşırken savunma yapmayla alakalı sorunları çözmeye çalışıyoruz. Emin olun en az sizin kadar bu konuda ben de endişe duyuyorum ve gelecekte bu tür şeylerin çok daha nadiren gerçekleştiğinden emin olabilmek adına geliştirici ekip içerisindeki çalışma biçimimizde bazı değişikliklere gideceğimizi söyleyebilirim. Yaşını almış bir temel kodlama ile (ki 26 milyon satırdan oluşan bir koddan söz ediyoruz. Ciddiyim!) %100 verimlilikle bunu yapmak zor olsa da ortaya çok daha iyisini koyabileceğimizi biliyoruz.

ESO'nun Geleceği
Genel olarak ESO'da iki çeşit içerik mevcut: Görevler, hikâyeler ve karakter başına yalnızca bir kere yapabildiğiniz şeyler gibi el emeği olan içerikler ve PvP, zindanlar, trial'lar, housing (oyuncu evleri), günlük crafting writ görevleri gibi sistemlerden oluşan tekrar edilebilir aktiviteler. Oyunumuz her zaman bu iki içerik türünün bir karışımı olan içeriklerden oluşsa da geliştirici ekibin zamanının büyük bir çoğunluğu görev içeriklerine gidiyor.

Yukarıda da bahsettiğim üzere 2023 için planladığımız büyük haberlerin çoğu oyuncu geribildirimleriyle oluşturuldu ve şu an “tek seferlik” el emeği hikâye içeriklerinin tekrarlanabilir oyun aktiviteleriyle aynı dengede olması için çalışıyoruz.

ESO sayısız bölge, görev ve sistemlerden oluşan devasa bir oyun. 2015'ten beri HER YIL 40 saatlik el emeği içeriğin yanında birçok zindan ve One Tamriel, Thieving (Hırsızlık), Assassinations (Suikastlar), Companions (Yoldaşlar), Tales of Tribute, Antiquities (Eski Eserler), crafting writ'ler, Housing (Oyuncu Evleri), görsel karakter özelleştirme, solo/grup arena mücadeleleri ve PvP Battlegrounds gibi çok sayıda sistem tasarladık.

Dört veya beş normal RYO oyununun sahip olacağı kadar çok ve yüzlerce (evet, yüzlerce!) saate tekabül eden görev içeriklerine sahip olduktan sonra oyuncularımızdan bölgelerin, hikâyelerin ve karakterlerin sayısının göz korkutucu olduğunu duymaya başladık. Öte yandan deneyimli oyuncuların sürekli tek seferlik içeriklerden ziyade uzun yıllar boyunca tadını çıkarabilecekleri içerikler görmek istediklerini duyuyoruz. Bu içerikler, mevcut bölgelerin içerisinde yapılacak yeni şeyler getirecek ve yeni oynanış mekanikleri sunacak.  

2023'e Doğru
Yukarıdakilerden yola çıkarak 2023 yılında 2019'un Ejderha Mevsimi'nden beri gerçekleştirdiğimiz ve “Tüm Yıl Boyu Macera” adını verdiğimiz 12 ay süren hikâye görevlerinden uzaklaşıyoruz. Bu hikâyelerin ömrünü doldurduğuna ve ilgi çekici yepyeni içerikler çıkarabilmemiz için bize alan açacağına inanıyorum. Bu da birden fazla bölümde anlatılacak geniş hikâye anlatımına geri döndüğümüz anlamına geliyor. Bir yıl süren görev stratejisi büyük bir başarıydı ve ESO'yu daha da yukarı taşıdı ancak tamı tamına dört yıldan sonra ortaya koyabileceklerimizin daha kısıtlı olduğunu görüyoruz.

Aşağıda 2023 için planladığımız içerikleri bulabilirsiniz. Yılın ilk yarısının aynı olduğunu fakat ikinci yarısının biraz değişerek sorun giderme ve oynanış kalitesi güncellemeleriyle beraber bir de büyük ve yeni bir sistem getirmeye odaklanacağını söyleyebiliriz.
  1. Çeyrek: Zindan DLC'si.
  2. Çeyrek: Haziranda içerik dolu yepyeni bir bölüm. 2023 ESO bölümü yepyeni bir hikâye getirecek. Bu hikâye parçalara bölünmüş olmayacak ve tek seferde oynanabilecek. Bu şekilde daha büyük/daha iyi ve daha detaylı bölümlere dönüş yapmış olacağız. Önümüzdeki yılın bölümü için İNANILMAZ heyecanlıyız ve detaylı bilgi için ocak ayında gerçekleşecek Küresel Duyuru Etkinliği'ni beklemeniz gerekecek. Ama ufak bir bilgi çıtlatmam gerekirse birkaç yıl sürecek bir hikâyenin birinci kısmı olacak ve en çok istenen özelliklerden birisini içerecek.
  3. Çeyrek: Oynanış kalitesini arttıran iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri.
  4. Çeyrek: Alıştığımız bölge DLC'sinden ziyade yeni bir sistem getireceğiz. Bunun tasarımı ve konsepti üzerinde şu anda çalışıyoruz ve detayları önümüzdeki yılın başlarında gerçekleşecek Küresel Duyuru Etkinliği'nde duyacaksınız.

2014'ten beri ESO'nun evrimine baktığınızda birçok yeni şey denediğimizi ve gerektiği yerde değişikliklere gittiğimizi görmüşsünüzdür. Bu yeni içerik anlayışının hem geliştirici ekip açısından hem de topluluk açısından etkisini yakından ölçeceğiz ve gerektiği yerde değişiklikler yapmaya devam edeceğiz.

Donanım ve Sunucu Güncellemeleri
Bütün ESO veri merkezlerini geliştirmenin ve değiştirmenin son aşamasındayız. Bu projemiz küresel olarak bilgisayar donanımı edinmenin zorlaşmasıyla epey bir gecikmeye uğramış olsa da tamamlandıktan sonra ESO sunucuları ve altyapısı çok daha güvenilir bir hal alacak. Geliştirdiğimiz PC Kuzey Amerika sunucusundan gördüğümüz kadarıyla performans da iyileşecek gibi duruyor.

Tüm donanımların aralık ayında tamamlanmasını beklesek de kurulum ve test aşaması da bir veya iki ayımızı alabilir. İlk başta Avrupa veri merkezindeki üç sunucuya odaklanacağımızı ve sonrasında Kuzey Amerika'ya dönüp Xbox ve PlayStation sunucularıyla ilgileneceğimizi lütfen unutmayın. Bunun gerektiğinden uzun sürmesine biz de sizler kadar tepkiliyiz ancak süreç şu anda ilerliyor ve 2023'ün şubat veya mart aylarında bu sorunun çözülmüş olacağına inanıyoruz.

“Multi-threading” (çok çekirdekli işleme) üzerindeki çalışmalarımız ise birkaç ay önce belirttiğimiz gibi devam ediyor. Bu çalışmaların neticesinde genel sunucu performansının artacağını hatırlatmış olalım. Önceden duyurduğumuz gibi bu değişiklikler 2. Çeyrek'te gelecek olan bölümden itibaren 2023 yılı boyunca aşama aşama devam edecek. Gelecek yama notlarıyla bu konuya dair bilgilendirmelere devam edeceğiz.

2023'te ESO Hayran Buluşmaları
Yıllardır Kuzey Amerika'daki ESO oyuncuları ile bir buluşma planlamak istiyorduk ve önümüzdeki bahar aylarında ABD'de bir yerlerde buluşacağımızı duyurmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Detayları daha sonra duyuracağız ama yeni bölüm hakkında bilgiler, geliştirici ekip ile topluluk ekiplerinden sunumlar ve tabii ki diğer ESO oyuncularıyla vakit geçirme fırsatı bulabileceğinizi söyleyebiliriz. Kuzey Amerika'daki hayranlarla yüz yüze buluşabilecek olmak bizi çok heyecanlandırıyor! Elbette Avrupalı topluluğumuzla da bu yaz ESO Tavern’da tekrar bir araya geleceğiz. Ayrıntılı bilgi daha sonra açıklanacak.

Gördüğünüz üzere ESO'nun geleceği için büyük planlarımız var ve Tamriel'e 2023 ve sonrasında gelecek içerikleri sizinle paylaşmak için sabırsızlık duyuyoruz. Her zaman olduğu gibi ESO topluluğuna The Elder Scrolls Online'ın gelişiminde oynadıkları rolden ötürü içten teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Oyunumuzun dünyasına ve hikâyesine duyduğunuz tutku geliştiriciler olarak bize büyük bir ilham kaynağı oluyor. Karakterleriniz, topluluğunuz ve tabii ki geribildirimleriniz olmasaydı İkinci Çağ'ın Tamriel'i şu anki halini asla alamazdı. The Elder Scrolls Online'da heyecan verici bir yıla daha merhaba diyoruz ve Tamriel'de görüşmeyi umuyoruz!
Edited by ZOS_Kevin on 12 December 2022 17:19
Forum Manager for ZeniMax Online Studio and Elder Scrolls Online
Dev Tracker | Service Alerts | ESO Twitter
Staff Post
This discussion has been closed.